Czytanie książek, to najlepsza zabawa!

W dzisiejszym świecie elektronicznych gadżetów, interaktywnych zabawek i gier na coraz to nowsze konsole, łatwo zapomnieć o najprostszych sposobach spędzania wolnego czasu. Do takich sposobów należy czytanie książek. Dlaczego? Bo książki są idealną metodą na relaks dla każdego, niezależnie od wieku. Cytat naszej rodzimej noblistki, Wisławy Szymborskiej, bezsprzecznie wskazuje na wszechstronność tego rodzaju rozrywki:”Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Książki w prezencie dla najmłodszych

Książki są zawsze idealnym prezentem dla dzieci. Zaciekawią kolorowymi ilustracjami i pomogą w rozwoju poznawczym dziecka. Rodzice, którzy czytają dzieciom bajki, zauważają u swoich pociech zwiększenie zasobu słów, usprawnienie aparatu mowy i niezliczoną ilość pomysłów na poznawanie otoczenia. Małe dzieci chętnie sięgają po książki ze zwierzętami, owocami i warzywami, a także te, które przedstawiają przedmioty codziennego użytku. I nic w tym dziwnego, bo przecież te pierwsze zjawiska, jakich doświadczają, dotyczą domowych czynności i rytuałów.

Jakie książki dla nastolatków?

Młodzież także chętnie czyta książki, oczywiście te zgodne z ich zainteresowaniami. Dlatego, zanim podarujemy im jakiś egzemplarz do wzbogacenia domowej biblioteczki, to warto poznać ich oczekiwania. Wśród młodzieży najczęściej królują powieści przygodowe odzwierciadlające stan emocjonalny młodego człowieka, jego trudy wkraczania w dorosłość, bunt czy przeżywanie pierwszej miłości. Przy wyborze należy zwrócić uwagę czy powieść ma elementy fantastyki, sci-fi, a może horroru lub kryminału i zdecydować się na tę pozycję, która odpowiada nastoletnim zainteresowaniom odbiorcy książki.

Książki doskonałym podarunkiem dla dojrzałych czytelników

Decydując się na podarowanie książki komuś dorosłemu, nie wystarczy wiedzieć co lubi czytać, ale czego jeszcze nie ma w swoich książkowych zbiorach. A jeśli nie wiemy, czy woli biografie, kryminały czy też powieści historyczne? Zawsze można wybrać coś związanego z jego zajęciami hobbystycznymi. Mogą to być książki podróżnicze, poradniki wędkarskie, a nawet atlasy grzybów, jeśli ktoś jest zapalonym grzybiarzem. Dobrym prezentem są książki kucharskie, poradniki prowadzenia biznesu, książki motywacyjne czy te do nauki szydełkowania lub szycia. Wybór jest ogromny, jeśli tylko zdajemy sobie sprawę, czy mamy do czynienia z pasjonatem ogrodnictwa, czy może fizyki kwantowej.

Książki – skarbnica wiedzy i pobudzenie wyobraźni

Nie ważne czy wybieramy książkę dla dziecka, przyjaciela czy dla siebie, musimy o czymś wiedzieć! Czytanie jest naprawdę świetną chwilą relaksu, oderwaniem się od przytłaczającej czasem rzeczywistości i motorem do pobudzania wyobraźni. Wiedza, która zawiera się w książkach nie musi być przydatna dzisiaj, ale nie wiemy co przyniesie jutro. Możliwe, że w przyszłości z tej wiedzy skorzystamy i będziemy wdzięczni za tamte książki, które kiedyś dane nam było przeczytać.