Książki jako ważny element rozwoju człowieka

Najlepszym sposobem na poszerzanie swoich horyzontów, rozwijanie się i zdobywanie wiedzy o świecie jest czytanie. Książki sprawiają, że możemy poznać otaczający nas świat oraz samego siebie. 
Doświadczenia z czytaniem
Mówi się, że mało osób w dzisiejszych czasach czyta. Być może powodem tego jest złe doświadczenie z dzieciństwa, podczas którego uczniowie zmuszeni są czytać ulubione książki, o tematyce, która ich nie interesuje, bez możliwości swobodnego wyboru i samodzielnej decyzji o tym, czy chcą czytać i co chcą czytać, co przeradza się w bunt i ogólną niechęć do książek. Być może również jest to spowodowane tym, iż w natłoku innych obowiązków szkolnych przeciętnemu uczniowi brakuje czasu na zapoznanie się z lekturami, a czytanie od tego czasu kojarzy mu się z przykrym obowiązkiem. Powodem tego, że ludzie nie czytają książek, może być także otaczanie się zbyt dużą ilością bodźców takich jak dźwięk czy obraz. Może to sprawić, że czytanie stanie się dla ludzi zbyt mało atrakcyjną formą zdobywania informacji.
Rozbudzić chęć czytania
Można wzbudzić w sobie chęć czytania, zdając sobie sprawę z tego, że nie trzeba tego robić, ale że ewentualnie można i jest to absolutnie zależne od decyzji danego człowieka. Kiedy widzimy, że mamy możliwość podjęcia decyzji, jesteśmy znacznie bardziej zainteresowani tym, co za danym wyborem stoi. Odpowiednie nastawienie i poczucie wolności w danej czynności jest zawsze pierwszym krokiem do osiągnięcia celu. Po przeczytaniu jednej książki pojawi się chęć na następną i kula śniegowa potoczy się już swoim własnym tempem.
Regularność w czytaniu
Problem z czytaniem pojawia się ponownie, kiedy dopada nas rzeczywistość i natłok obowiązków. Czytanie książek może w tej sytuacji być odsunięte na bok. Dlatego ważne, aby w tym przypadku znaleźć choć chwilę każdego dnia na rozruszanie naszego umysłu poprzez czytanie. Nawet 10 minut czytania dziennie będzie lepsze niż nic.
Nieustanne poszerzanie naszej wiedzy jest istotne, abyśmy mogli tworzyć świadome i mądre społeczeństwo, a sami cieszyli się z owoców nowo zdobytej wiedzy.